Nowa technologia w służbie starych przedmiotów

Nowa technologia w służbie starych przedmiotów - 

czyli jak odnowić zabytkową wagę Każdy z nas zetknął się pewnie kiedyś ze starymi przedmiotami z babcinej szafy. Często ich historia jest bogatsza od niejednej telenoweli. Opowieści z nimi związane  krążą w rodzinie od pokoleń i nigdy nie tracą na aktualności. Pielęgnowane od lat, przechodzą z rąk do rąk przywołując wspomnienia, które nie pozwalają o nich zapomnieć. Mowa tu o starych przedmiotach, takich jak wagi, maszyny do szycia, podkowy, kwietniki, świeczniki itd.Poza aspektami rodzinno-pamiątkowymi posiadanie tych przedmiotów, samo w sobie, jest inspirujące i jeszcze bardziej modne niż kiedykolwiek wcześniej. Trend łączenia styli, epok, kultur wkroczył w nową erę wystroju i aranżacji wnętrz wypełniając okładki najpoczytniejszych magazynów branżowych. Nikogo już dzisiaj nie dziwi zabytkowa waga, zegar, czy młynek do kawy w ultranowoczesnej kuchni. o funkcji maszyn do szycia, a precyzyjniej jej korpusu, nie trzeba tutaj pisać. Ich rola od dawna ma niewiele wspólnego z szyciem.Niekiedy zdarza się niestety, że przedmioty te zostały naznaczone upływem czasu w sposób uniemożliwiający ich dalsze użytkowanie. Z pomocą przychodzą wtedy nowe rozwiązania techniki renowacyjnej. W przypadku przedmiotów metalowych najlepszym i jednocześnie najtańszym sposobem jest dwuetapowa metoda polegająca na wypiaskowaniu (wyśrutowaniu) elementów i pomalowaniu ich proszkowo. Trudność polega na tym, że oba te zabiegi nie są możliwe do wykonania w warunkach domowych. 

Odnowienie starych przedmiotów w taki sposób mogą wykonać profesjonalne śrutownie i lakiernie proszkowe. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przedmioty, na których nam bardzo zależy odzyskają drugie życie i przez wiele lat będą cieszyć nas swoim wyglądem. Piaskowanie to proces oczyszczenia przedmiotów metalowych z rdzy, pozostałości poprzednich farb, a także wygładzenie powierzchni, co składa się na prawidłowe przygotowanie do malowania właściwego. Piaskowanie pozwala też oczyścić miejsca trudnodostępne, niemożliwe do oczyszczenia w tradycyjny sposób.
Malowanie proszkowe z kolei to, jak się wydaje, najlepsza technika lakierowania, jaką dotychczas wymyślono. Można by wymieniać niezliczone zalety tej metody, ale warto przywołać najważniejsze. Produkty malowane proszkowo są odporne na zużycie mechaniczne oraz są łatwe do czyszczenia. Taka metoda pokrywania metali charakteryzuje się znacznie dłuższą żywotnością powłoki malarskiej w przeciwieństwie do lakierów tradycyjnych (ciekłych). Farby proszkowe gwarantują ponadto powłoki gładkie, bez spękań, zacieków, pęcherzyków i zmarszczeń, a w procesie malowania nie wykorzystuje się szkodliwych rozpuszczalników.

Na zdjęciach prezentowane są przedmioty odrestaurowane w lakierni proszkowej Lak System w Lubiechowej na Dolnym Śląsku.
Lakiernia proszkowa Lak System to firma, która zajmuje się kompleksową renowacją powłoki malarskiej takich przedmiotów jak: wagi, maszyny do szycia, stoliki metalowe, ławki metalowe, łóżka kute, grzejniki żeliwne i wiele, wiele innych. Strona główna Grupy Lak System

Komentarze

Najczęściej czytane na tym Blogu

W roli głównej biel – jak urządzić sypialnię?

Poznaj nowość - nowoczesne łóżko metalowe wzór 41

Planujesz remont w sypialni? Sprawdź, jakie łóżko wybrać!

Łóżko metalowe w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Jakie dodatki mogą zmienić Twoje łóżko metalowe? 5 porad

Wprowadź kolor do swojej sypialni – postaw na łóżko metalowe

Łóżko metalowe wzór 42 – kolejna nowość od Lak System