Ruszyły wyprzedaże. Na co zwrócić uwagę?

Święta mamy za sobą. Nadchodzi czas promocji i noworocznych wyprzedaży. Okres ten wpisuje się w tradycję zakupów po bardzo atrakcyjnych cenach. Dla wielu to najlepsza chwila, by spełnić swe zakupowe marzenia. Powoli przyzwyczajamy się do tego, że początek roku to doskonały czas na zakupy. Trudno przecież nie wpaść w wir promocji, przecen i wyprzedaży, kiedy niemal z każdej strony uderzają w nas reklamy, banery i akcje zachęcające do zakupów.

Dla klientów to doskonała okazja na tanie zakupy, a dla sprzedawców czas, kiedy „wietrzą” magazyny i pozbywają się resztek kolekcji bądź ostatnich sztuk. Ci drudzy idą jednak o krok dalej obejmując noworocznymi wyprzedażami i promocjami także asortyment z aktualnej oferty. Dzięki temu możemy nabyć jeszcze więcej produktów w niższych niż zwykle cenach.


Co zrobić, by nie paść ofiarą wyprzedażowej gry?
  • Praktyka zawyżonych cen przed świętami po to, aby później wrócić do tych samych cen, ale już promocyjnych ma jeszcze niestety miejsce  wśród niektórych sprzedawców. Jeśli zależy nam na konkretnym produkcie dobrze, jeśli sprawdziliśmy, ile kosztował przed obniżką, niekoniecznie tylko na oznaczeniu cenowym.
  • Znana od dawna zasada – kupuj tylko, co konkretnie potrzebujesz – w okresie wyprzedaży nie ma zastosowania. Sprzedawcy dokładają wszelkich starań, aby przekonać nas, że dany produkt jest właśnie tym, którego szukaliśmy i którego potrzebujemy. Wydaje się, że tutaj górę powinien wziąć zdrowy rozsądek. Może się przecież zdarzyć, że wprawdzie teraz czegoś nie potrzebujemy, ale wiemy, że konkretną rzecz wykorzystamy za jakiś czas. Czemu zatem nie kupić tej rzeczy w atrakcyjnej cenie?
  • Zasada – im taniej i im więcej, tym lepiej – nie zawsze idzie w parze z jakością produktu. Warto, abyśmy zwrócili na to uwagę, szczególnie w okresie wyprzedaży.  To najlepszy czas, aby skierować się ku znanym markom i dobrym materiałom, które na co dzień są dużo droższe. Taka inwestycja z pewnością się opłaci.
  • Bądźmy świadomi swoich praw. Inne reguły rządzą zwrotami w sklepach stacjonarnych, a inne w sklepach internetowych.ZWROT W SKLEPIE STACJONARNYM


W sklepach stacjonarnych nie można zwrócić towaru tylko z tej przyczyny, że przestał się nam podobać. Wielu sprzedawców jednak określa w swoich regulaminach czas, w jakim można dokonać zwrotu na życzenie klienta, określając przy tym warunki zwrotu (np. dołączone metki, oryginalne opakowanie).  Pamiętajmy, że możliwość zwrotu lub wymiany  przecenionego towaru bez wad kupionego na wyprzedaży zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy. Zawsze jednak przysługuje nam prawo do reklamacji wadliwego produktu.  Odpowiedzialność sprzedawcy za zgodność towaru z umową wynosi 2 lata. Nie zapominajmy też o paragonach lub innych dowodach sprzedaży. To one będą podstawą dochodzenia roszczeń w przypadku ewentualnego sporu.

ZWROT W SKLEPIE INTERNETOWYM


W sklepach internetowych kupujący (tutaj konsumenci) mają możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od odbioru produktu.  To uprawnienie wynika wprost z ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, której przepisy nakładają na sprzedających szereg obowiązków informacyjnych  oraz szczegółowo regulują warunki i procedurę zwrotu.  W takim przypadku trzeba pamiętać, że konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy. Konsument ponosi też tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.

14-sto dniowy termin umożliwiający zwrot rzeczy określony w ustawie nie jest terminem sztywnym. Sprzedawca nie może go skrócić, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby go wydłużyć. Dzieje się tak coraz częściej. Wiele sklepów internetowych wydłuża termin do zwrotu rzeczy na korzyść konsumenta.  I tak np. w sklepie z łóżkami metalowymi laksystem.pl sprzedawca dał możliwość zwrotu zakupionego łóżka w ciągu 60 dni kalendarzowych od chwili otrzymania produktu. Świadczy to nie tylko o prokonsumenckim podejściu przedsiębiorcy, ale też o pewności oferowanych produktów.
PODSUMOWUJĄC


  • Czytajmy regulaminy sklepów internetowych i sprawdzajmy czy zawarte są w nich informacje o zwrotach. Ich brak  bądź postanowienia sprzeczne z ustawą o ochronie konsumentów  w żadnym razie nie wyłączają  uprawnień z niej wynikających. Taka sytuacja pozwala jednak wątpić w dobre praktyki kupieckie sprzedawcy.
  • Jeśli możliwe sprawdzajmy też opinie innych kupujących. To prawdziwa skarbnica wiedzy o sklepie internetowym.


Co w najbliższym czasie znajdziecie w sklepie z łóżkami i materacami www.laksystem.pl ?
W atmosferze noworocznych wyprzedaży dla naszych Klientów przygotowujemy w styczniu prawdziwy boom cenowy. Otworzymy strefę wyprzedaży i strefę niskich cen. W tym czasie będzie można kupić łóżka  i materace taniej niż zwykle. Rabaty na niektóre modele sięgną nawet 40%.

Zapraszamy na wyprzedaż noworoczną w Lak System!

O autorze artykułu:

Paweł Drożdż – właściciel sklepu internetowego z łóżkami metalowymi laksystem.pl,  absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego

Komentarze

Najczęściej czytane na tym Blogu

W roli głównej biel – jak urządzić sypialnię?

Poznaj nowość - nowoczesne łóżko metalowe wzór 41

Łóżko metalowe w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Planujesz remont w sypialni? Sprawdź, jakie łóżko wybrać!

Jakie dodatki mogą zmienić Twoje łóżko metalowe? 5 porad

Łóżko metalowe wzór 42 – kolejna nowość od Lak System

Wysokość łóżka metalowego – jakie ma znaczenie?