Materace do spania: wskazówki i porady...

Materace do spania: wskazówki i porady... Jaki materac wybrać do sypialni?
Sypialnia ma być wygodna. A na zdrowy i komfortowy sen wpływ ma nie tylko łóżko, które ma być ozdobą pomieszczenia, ale także rodzaj materaca na którym śpimy. Zakup materaca to inwestycja na wiele lat. Dlatego wybierając materac warto znać kilka faktów. 

W naszym Sklepie  www.laksystem.pl dostępne są poniżej opisane rodzaje materacy:
1. Bonellowe (z wkładem  zbudowanym z  systemu sprężyn)2. Kieszeniowe (pocketowe). Rdzeń stanowią sprężyny pracujące niezależnie, każda w odrębnej kieszonce.3. Multi kieszeniowe (multipocket) - zwiększone zagęszczenie sprężyn.4. Piankowe (rdzeń stanowi pianka tapicerska lub wysoko-elastyczna).Materace należy dobierać m.in. do swojej wagi, pozycji w jakiej śpimy oraz oczywiście wielkości łóżka. I tu bardzo ważny jest wkład materaca. Jeśli śpimy na boku potrzebujemy materaca, który dobrze podtrzymuje ciało, dopasowuje się do jego naturalnych krzywizn, utrzymuje kręgosłup w linii prostej. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszonkowy oraz grubszy materac  lateksowy.  A jak śpimy na wznak? Ciężar ciała rozkłada się równomiernie, można więc śmiało wybierać dowolny materac: lateksowy, lateksowo-kokosowy, sprężynowy.  Gdy często zmieniamy pozycję podczas snu, polecamy materace szybko dopasowujące się do kształtu ciała, np. materace wysoko-elastyczne.

A jaka grubość  i twardość materaca?
To zależy od wagi, wieku, stanu zdrowia. Idealny materac musi podtrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała, relaksować. Osobom o większej masie ciała, ze schorzeniami kręgosłupa oraz spędzającym dużo czasu w łóżku zaleca się grubsze materace, składające się z wielu warstw. Pozostałym wystarczą materace kilkunastocentymetrowe. Przyjmuje się, że osoby o masie ciała do 80 kg powinny wybrać materac o stopniu twardości H2. Ważącym od 80 do 100 kg zaleca się materace o twardości H3, a powyżej 100 kg H4. Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Ten sam model materaca jedna osoba może uważać za miękki, a druga za zbyt twardy. Jeśli wolisz bardziej miękkie podparcie, postaw na materace wysoko-elastyczne, a jeśli  twardsze wybierz np. materace lateksowo-kokosowe.

Czy można położyć materac na podłodze i tak spać?
Lepiej nie. Materac niewentylowany od spodu źle odprowadza wilgoć, staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Jeśli jednak dysponujemy małą przestrzenią, idealnym rozwiązaniem jest łóżko metalowe, które jest tylko kilka centymetrów większe od materaca i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.A jaki pokrowiec powinien mieć  materac?
Najbardziej praktyczniejsze są pokrowce zasuwane na zamek błyskawiczny, które w każdej chwili  można zdjąć i wyczyścić albo nawet wymienić. Pokrowce różnią się składem tkaniny (różne proporcje bawełny, poliestru, wiskozy itp.) i  rodzajem  pikowania. Większość wykazuje odporność na zabrudzenia, ścieranie, wsiąkanie wody. Niektóre mają atest trudno-palności. Jakie pokrowce materaca dla alergików? Osoby uczulone na kurz powinny wybierać pokrowce z niepylącej tkaniny (włókna sztuczne, bawełna o gęstym splocie) - utrudniającej rozwój roztoczy. Najlepiej, by pokrowiec materaca nadawał się do prania lub czyszczenia w pralni chemicznej. 

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie każdy znajdzie idealny dla siebie materac:

Komentarze

Najczęściej czytane na tym Blogu

W roli głównej biel – jak urządzić sypialnię?

Poznaj nowość - nowoczesne łóżko metalowe wzór 41

Planujesz remont w sypialni? Sprawdź, jakie łóżko wybrać!

Łóżko metalowe w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Jakie dodatki mogą zmienić Twoje łóżko metalowe? 5 porad

Wprowadź kolor do swojej sypialni – postaw na łóżko metalowe

Łóżko metalowe wzór 42 – kolejna nowość od Lak System