Kalkulator snu – sprawdź jak spać mniej i być wyspanym!

Czas - deficytowy towar teraźniejszości. Wszyscy żyjemy w pośpiechu i chcemy mieć go coraz więcej. Zobacz jak zaoszczędzić czas na śnie i nie rezygnować z wypoczynku!Każdy chce się budzić wyspany i pełny energii? Na to, jak łatwo nam się wstaje ogromny wpływ ma moment, w którym się budzimy. Poznając dokładnie przebieg faz naszego snu, możemy zaplanować go tak, aby budzić się w najbardziej korzystnej chwili.
Sen można podzielić na dwie główne fazy: REM - sen płytki i NREM - sen głęboki. W fazie NREM mózg powoli „wyłącza” się, zaczyna pracować coraz wolniej podczas gdy organizm szybko się regeneruje. Faza ta trwa zazwyczaj około 90 minut. W tym czasie śpimy bardzo głęboko i nie jest łatwo nas obudzić. Faza snu głębokiego przeplata się z fazą snu płytkiego, która trwa zaledwie kwadrans. W tym czasie mózg znowu staje się aktywny – jedynie trochę mniej niż kiedy czuwamy. Puls przyspiesza. To także moment, w którym pojawiają się marzenia senne. Budzenie się w czasie fazy REM jest o wiele bardziej korzystne.  Aktywność mózgu wtedy jest bardzo wysoka, prawie tak, jak za dnia. Obudzeni w takim momencie jesteśmy od razu gotowi, aby rozpocząć nowy dzień.
Na cały sen składa się od czterech do pięciu cyklów, czyli następujących po sobie faz REM i NREM. Na tej podstawie łatwo można wyliczyć własny kalkulator snu. Długość jednego cyklu to 90 + 15 minut, czyli łącznie 105 minut. 4 pełne fazy będą trwać 7 godzin, pięć faz: 8 i pół godziny. Po właśnie takim okresie najłatwiej będzie nam wstać. Kluczem jest obudzenie się w czasie snu płytkiego. Wtedy umysł nie będzie musiał wydatkować dużej ilości energii na przejście od fazy głębokiego uśpienia do pełnej świadomości. Pobudka będzie więc lekka i szybka.
A więc ile powinniśmy spać aby czuć się pełni energii?

Zdrowe dorosłe osoby powinny spać około 7-8 godzin. Nastolatki potrzebują przynajmniej 9 godzin snu na dobę. Sen niemowląt i małych dzieci podzielony jest inaczej niż dorosłych - NREM zajmuje 50% snu, a drugie 50% - REM. To dlatego dzieci tak często się budzą; są narażone na różne bodźce podczas snu płytkiego REM. Na długość snu ma też wpływ aktywność za dnia, a nawet liczba przyjmowanych kalorii. Fazy snu to tylko jeden z aspektów skomplikowanej i nadal nie do końca wyjaśnionej tajemnicy snu i wypoczynku. Informacja o fazach snu i ich wpływie na łatwość wstawania to cenna informacja przede wszystkim dla osób, które mają problemy z porannym wstawaniem mimo – zdawało by się – odpowiedniej liczby godzin snu każdego dnia. 
A więc kolorowych snów :)
Łóżko Lak System Wzór 9


Komentarze

Najczęściej czytane na tym Blogu

W roli głównej biel – jak urządzić sypialnię?

Poznaj nowość - nowoczesne łóżko metalowe wzór 41

Planujesz remont w sypialni? Sprawdź, jakie łóżko wybrać!

Łóżko metalowe w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Jakie dodatki mogą zmienić Twoje łóżko metalowe? 5 porad

Wprowadź kolor do swojej sypialni – postaw na łóżko metalowe

Łóżko metalowe wzór 42 – kolejna nowość od Lak System