Kołdry i poduchy naturalne – pierze z puchem czy syntetyczne?

Tradycyjne ciężkie i grube kołdry odeszły do historii. Zastąpiły je lekkie z puchu lub półpuchu, wełny oraz włókien syntetycznych. Jednak które są lepsze: naturalne czy syntetyczne? Wybór jak ze wszystkim nie jest łatwy... Na pewno warto poznać opcje za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji.


Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ mają na nas produkty naturalne, a mają duży. Cechuje je wiele dobroczynnych właściwości. Ale wypełnienia naturalne też się różnią między sobą. Czy puch, półpuch i pierze darte to to samo? Jaka jest naprawdę trwałość dobrych kołder i poduszek naturalnych?Często wydaje się nam, że najważniejsze jest to, na czym śpimy, oczywiście ładne łóżko to podstawa, a zapominamy o tym, że równie ważne jest to, pod czym zasypiamy. Produkty naturalne, które można kupić w większości sklepów są wypełnione puchem, pierzem lub półpuchem.Wypełnienie to najczęściej pierze, puch gęsi lub kaczy. Najlżejsze i najcieplejsze są puchowe, zwłaszcza z puchu gęsiego, uznawanego za najbardziej sprężysty. Natomiast kacze pióra i puch są nieco cięższe, ale i tańsze. Półpuch to mieszanka puchu z pociętym grubszym pierzem.


Kołdry puchowe są lekkie, jednocześnie zapewniają dobrą izolację cieplną. Można je używać przez cały rok bez martwienia się o przepocenie. Zapewniają również lepszą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Właściwości filtracyjne są jednocześnie połączone z dobrymi parametrami cieplnymi – kołdry wykonane z puchu świetnie zatrzymują ciepło, będąc jednocześnie lekkie i zdrowe.

Produkty naturalne są również ekologiczne, nie niszczą środowiska naturalnego. A dodatkowo posiadają właściwości rehabilitacyjne. Kołdry i poduszki z wełny pomagają łagodzić skutki zmian zwyrodnieniowych, łagodzić stany zapalne i choroby układu moczowego. Poprawiają również krążenie krwi i zmniejsza napięcie mięśni w czasie snu. Najczęściej spotykamy kołdry szyte z wełny owczej, nieco rzadziej z jagnięcej, wielbłądziej - bardzo mięciutkiej, delikatnej i puszystej.

Jak zatem dbać o naturalne kołdry i poduszki. Ważna jest ich regularna konserwacja. Częste wietrzenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który znacznie wydłuża żywotność naturalnych kołder i poduch. Wietrzymy, nawet jeśli na dworze panują minusowe temperatury. Nie wolno jednak wystawiać ich na śnieg lub deszcz, gdyż ciężko je będzie później dosuszyć. Można co jakiś czas wymrażać produkty z pierza, gdyż takie zabiegi skutecznie zabijają roztocza i alergeny. Kołdry i poduszki naturalne nie powinny być przechowywane w szafie, szufladzie lub skrzyni, ponieważ brak dostępu do świeżego powietrza powoduje rozwój grzybów i bakterii.

Kołdry i poduszki z wypełnieniem syntetycznym.
Z myślą o alergikach powstały kołdry i poduszki wypełnione włóknem poliestrowym. Włókno poliestrowe występuje w formie poskręcanych niteczek, granulek, włókien z kanalikami wewnątrz lub pokrywanych warstwą silikonu. Chodzi o to, by sztuczny wsad długo zachował swoją sprężystość.


Nowością są kołdry i poduchy syntetyczno - bambusowe, ich wypełnienie stanowi włókno syntetyczne nasączone miąższem z bambusa. Włókno to, dzięki specyficznej budowie, przepuszcza powietrze i reguluje temperaturę. Doskonale absorbuje wilgoć z otoczenia i łatwo ją odparowuje, a przy tym jest elastyczne i gładkie. Bambus jest bardzo wytrzymały, przewiewny jak bawełna a dodatkowo potrafi wyeliminować około 70% bakterii ze swojej powierzchni.

Czy kołdra naturalna czy z tworzywa syntetycznego, aby spełniała swoją rolę musi znajdować się na łóżku i odpowiednim dla nas materacu, a największy ich wybór jest na www.laksystem.pl
Zapraszamy.


Komentarze

Najczęściej czytane na tym Blogu

W roli głównej biel – jak urządzić sypialnię?

Poznaj nowość - nowoczesne łóżko metalowe wzór 41

Łóżko metalowe w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Planujesz remont w sypialni? Sprawdź, jakie łóżko wybrać!

Jakie dodatki mogą zmienić Twoje łóżko metalowe? 5 porad

Łóżko metalowe wzór 42 – kolejna nowość od Lak System

Wysokość łóżka metalowego – jakie ma znaczenie?