Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Wygodne, dobrze dopasowane łóżko sypialniane to gwarancja komfortowego i spokojnego snu. Biorąc pod uwagę fakt, że 1/3 naszego życia przesypiamy, powinniśmy dobrze zastanowić się nad wyborem tego mebla. Sprawdź, jakimi elementami kierować się przy wyborze łóżka do sypialni, by kupić wysokiej jakości model, który zapewni nam zdrowy sen.

Wielkość łóżka sypialnianego

Wygoda i komfort są najważniejsze, dlatego jednym z elementów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze łóżka sypialnianego, jest jego szerokość. Wskazuje się, że łóżko dla jednej osoby powinno mieć minimum 90 cm szerokości, z kolei dla dwóch – 160 cm. W naszym sklepie można jednak znaleźć zarówno modele węższe – 80 cm dla jednej osoby i 140 cm dla dwóch, ale też modele łóżek metalowych większych – 180 cm, a nawet 200 cm szerokości. Nie zawsze metraż mieszkania pozwala nam na umiejscowienie dużego łóżka, jeśli jednak jesteśmy posiadaczami dużej sypialni, warto postawić na możliwie największy mebel. Jeśli zaś chodzi o długość, standardowo łóżka mają 200 cm.

Wysokość łóżka sypialnianego

Wskazuje się, że wysokość łóżka powinna mieścić się w przedziale 40-50 cm. Dlaczego? Taka wysokość zapewnia komfortowe kładzenie się spać i wstawanie, ale nie tylko. Gwarantuje także odpowiedni przepływ powietrza, co wpływa na jakość i higienę snu, ponieważ nie wdychamy kurzu znajdującego się na podłodze, ale także na trwałość materaca, który ma zapewnioną odpowiednią wentylację.   

Rodzaj materiału wykonania ramy łóżka

Kiedy już podejmiemy decyzję o rozmiarze naszego łóżka do sypialni, musimy zastanowić się nad wyborem materiału, z którego wykonana jest rama. To właśnie od rodzaju zastosowanego materiału zależy trwałość łóżka. Dlatego rekomendujemy wybór łóżka metalowego odznaczającego się wysoką trwałością, wytrzymałością, a także odpornością na obciążenia i pękanie. Ponadto łóżka metalowe nie tracą swych pierwotnych właściwości nawet pomimo upływu czasu – nie ulegają odkształceniom i deformacjom. Ich zaletą jest też to, że pasują do wnętrz utrzymanych w różnych stylach. Wystarczy jedynie dopasować kolor i rodzaj zdobienia do stylistyki pomieszczenia. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości i niebanalnej estetyce – łóżko metalowe to wybór idealny! Warto jednak dodać, że oprócz modeli metalowych, na rynku można również znaleźć łóżka drewniane, a także tapicerowane.

Stelaż

Stelaż to element odgrywający bardzo ważną rolę w całej konstrukcji łóżka. To właśnie stelaż wraz z materacem najbardziej wpływają na komfort i jakość naszego snu. Dobry stelaż powinien być wykonany z połączonych ze sobą, elastycznych listewek, których musi być dużo i powinny znajdować się w niewielkich odstępach od siebie. Szczególnie polecanymi stelażami są te wykonane z drewna bukowego. Cechują się one wysoką wytrzymałością i sprężystością. W przypadku dużych łóżek, warto również sprawdzić czy na środku znajduje się dodatkowa nóżka, dzięki której materac będzie lepiej podtrzymany, a listewki nie ulegną deformacji pod jego ciężarem.


Zagłówek

Wbrew pozorom, zagłówek pełni nie tylko rolę dekoracyjną. To idealne rozwiązanie dla osób, które przed snem lubią przebywać w pozycji półleżącej i spędzać czas na czytaniu książek czy oglądaniu filmów. Zagłówek z jednej strony zapewni nam wygodę, z drugiej zaś uchroni ścianę przed zabrudzeniami. Wskazuje się, że najwygodniejsze są miękkie, wysokie zagłówki tapicerowane. Niektóre modele łóżek sprzedawane są wraz z zagłówkami, jednak z powodzeniem element ten można dokupić osobno.

Jak widzisz wybór idealnego, komfortowego łóżka to nie taka trudna sprawa. Przy jego zakupie warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami, by wyposażyć swoją sypialnię w model, który będzie nam gwarantował dobry sen i służył przez długie lata.

Dodaj napis

Komentarze

Najczęściej czytane na tym Blogu

W roli głównej biel – jak urządzić sypialnię?

Poznaj nowość - nowoczesne łóżko metalowe wzór 41

Łóżko metalowe w pokoju dziecka. Jakie wybrać?

Planujesz remont w sypialni? Sprawdź, jakie łóżko wybrać!

Jakie dodatki mogą zmienić Twoje łóżko metalowe? 5 porad

Łóżko metalowe wzór 42 – kolejna nowość od Lak System

Wysokość łóżka metalowego – jakie ma znaczenie?